Materina dušica ali divji timijan
Ime Materina dušica - Thymus v prevodu pomeni moč in pogum. Njeno zdravilno moč pa so cenili že stari Egipčani.
Z zdravilnimi in pomirjevalnimi učinki materine dušice sem se sama srečala že v zgodnjem otroštvu, saj sem bolehala za kroničnim bronhitisom. Spomnim se, da mi je mama predvsem pozimi, ko sta bil kašelj in oteženo dihanje vsakodnevni problem, skuhala čaj iz nje, ga osladkala z medom. Zdravilni učinki te razstline so mi olajšali dihanje.
Ker vem, da lahko materina dušica oblaži marsikatero težavo, v spodnjih vrsticah delim nekaj koristnih napotkov za pripravo.
Materina dušica cveti od junija pa vse tja do oktobra, raste na suhih in sončnih pobočjih. Najdemo jo ob poteh, pašnikih in na skalah. Cvetovi so značilne škrtatne ali temnorožnate barve. Ima svoj značilen, oster vonj, kar je posledica tega, da vsebuje veliko eteričnega olja.
Nabiramo cvetove in liste. Posušimo jo v senčnem, zračnem, suhem in čistem prostoru. Posušeno shranimo v stekleno posodo, ki dobro tesni, rok uporabe s tem podaljšamo na pol do enega leta.
Materino dušico lahko uporabimo na različne načine, kot:
- čaj,
- kopel,
- olje,
- tinkturo,
- inhalacijo
- za umivanje ali izpiranje las;
Čaj materine dušice razkužuje in zdravi dihalne poti, pomirja kašelj, uspava in krepi živce. Nikakor pa ne smem pozabiti blagodejnega učinka, ki ga ima čaj materine dušice na zdravljenje pljučnice, obolelih bronhijev in pri gnojenju pljuč. Pospešuje tudi potenje in prebavo ter prošča krče, koristen je tudi pri motnjah v ledvicah in mehurju.Čaj materine dušice, kateremu dodamo med, olajšuje in pospešuje porod, pomaga pa tudi ženskam z nerednimi menstruacijami.
Čaj pripravimo tako, da žličko materine dušice prelijemo z 2 dcl vrele vode, pustimo stati pol ure in nato odcedimo. Na dan se lahko spijemo od 3 do 4 skodelice zdravilnega čaja.
Materina dušica je pogosto uporabljena tudi kot
kopel. Nameni kopeli so različni. Lahko je sproščujoča kopel ki sprošča in umirja živčni sistem. Ali pa je kopel, ki si jo pripravimo, ko smo prehlajeni, da sprostimo dihalne poti. Kot kopel je učinkovita tudi pri oslabelih in revmatičnih ljudeh.
Materina dušica je primerna tudi za pripravo
olja ali tinkture. Tako pripravljena materina dušica je primerna za zdravljenje bakterijskih obolenj pljuč in črevesja. Z masiranjem jo uporabljamo pri revmi in drhtenju udov. Pravijo, da če nas boli glava, pest materine dušice položimo pod klobuk ali ruto pa nas bo glavobol minil.
Za zdrave dihalne poti si lahko pripravimo tudi
inhalacijo, tako da žličko timijana prelijemo z vročo vodo in mešanico vdihujemo 2x na dan.
Će imamo težave z mastnimi lasmi pa za lepe lase pa na 2 litra vode dodamo 2 skodelici materine dušice in kuhamo 15 minut na zmernem ognju. Ohlajeno mešanico precedimo in jo uporabljajte za
umivanje ali spiranje las.
Avtor: Suzana Dolenc