Lipa in lipovec
Saj poznate tisto znano slovensko pesem Davorina Jenka: “Lipa zelenela je, tam v dišečem gaju."?
Lipa in lipovec imata resnično omamen vonj, ki ga ponavadi vonjamo od začetka do konca junija. Za Slovenijo imata ti dve drevesi simbolni pomen, sta pa to seveda tudi zdravilni rastlini, znani še posebej po okusnem lipovem čaju, ki ga lahko osladkamo s slastnim lipovim medom, in s tem še poudarimo okus in povečamo zdravilni učinek.
Lipa cveti v drugi polovici junija medtem ko
lipovec v prvi polovici julija. V zdravilstvu vrsta teh dveh dreves ni pomembna, saj imajo njune zdravilne učinkovine enak učinek. Cvetje torej nabiramo v tem času. Pozimi nabiramo lubje, ki se pripravlja v obliki čaja ali prahu za pospeševanje izločanje žolča.
Najbolj razširjena uporaba lipe ali lipovca je čaj iz omamno dišečih cvetov.
Čaj iz lipovih cvetov blaži krče in pospešuje potenje, s tem pa učinkovito znižuje povišano telesno temperaturo. Pijemo ga tudi pri prehladu ter težavah z ledvicami in pljuči. Mešanico za potenje naredimo iz 40 g lipovega cvetja, 30 g bezgovega cvetja in 30 g kamiličnega cvetja. Eno zvrhano čajno žličko mešanice nato prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati, odcedimo in nato počasi po požirkih pijemo.
Že naše babice so vedele, da je lipov čaj sedativ kar pomeni da pomirja; spazmolitik, ki pomaga da popustijo krči gladkih mišic; diaforetik, ki pospešuje znojenje; diuretik, ki pospešuje nastajanje in izločanje seča. Uporablja se tudi proti migrenskim glavobolom, razdražljivosti, vročinskim prehladom, in še posebej proti zvišanemu krvnemu tlaku, povezanim s poapnenjem žil in živčno napetostjo.
Če pa želimo lipo ali lipovec uporabiti malo bolj drzno si iz njunih listov lahko pripravimo lipovo solato.
Enostaven recept:
V solatno skledo damo prgišče mladih lipovih listov. Dodamo, kar je drugega zelenega in drugače pomladno barvitega pri roki: nekaj bukovih listov, malo smrekovih vršičkov, poganjke navadne zvezdice.. V skledo narežemo še jabolko ali dve ter začinimo z limoninim sokom in oljčnim oljem ali s svetlim sezamovim oljem, jo po potrebi posolimo, okrasimo s cvetovi lipe ali regrata ter rečemo le še dober tek.
Vira: www.bodieko.si, www.kmetija.si
Objavila: Suzana Dolenc